§ Witryna girya.com.pl wykorzystuje pliki cookies w celu lepszego świadczenia usług. Pozostanie w witrynie bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w Państwa urządzeniu. Dowiedz się więcej...
Nowodnienie w treningu.
Dodano: środa, 16 maj 2018r. | odsłon: 97 | 0 komenatzy (dodaj komentarz)
  • Udostępnij:

Nowodnienie w treningu.

To, że nasze ciało potrzebuje wody, aby prawidłowo funkcjonować to już wiemy! Ale pamiętajmy również, aby dostosować odpowiedni poziom nawodnienia w czasie ćwiczeń, co uchroni nas przez przegraniem, zmęczeniem czy spadkiem siły mięśniowej.

Podczas treningu biegowego, siłowego, cardio nasz organizm traci wodę z wydalanym potem, oraz wydychanym powietrzem.

Straty wody szybko prowadzą do odwodnienia, a to do spadku wydolności tlenowej o 10-20 % i gorszych wyników podczas ćwiczeń, jest to skutek zmniejszenia się szybkości i siły o aż 8-10 % !!

Gdy ćwiczysz, nasilają się procesy przemiany materii, organizm produkuje znaczne ilości ciepła, automatycznie się schładzamy poprzez pocenie się, dzięki temu nie dochodzi do przegrzania. Dochodzi natomiast do intensywnego parowania wody, przez co ubywa jej z tkanek.

Kiedy sięgnąć po płyny nawadniające?

Czysta woda może nie wystarczyć, gdy trenujemy intensywnie i wyczynowo. Warto wtedy sięgnąć po doustne płyny nawadniające. Zawarty w nich sód, glukoza, potas i chlor sprawią, że organizm na nowo odzyska równowagę elektrolitową. Takie napoje są zalecane sportowcom, którzy biorą udział w imprezach wytrzymałościowych. Dzięki zawartości od 6 do 8% węglowodanów z różnych źródeł cukru dodają energii i pozwalają utrzymać wydajność treningu na odpowiednim poziomie. O uzupełnienie traconego podczas aktywności sodu można się również postarać wprowadzając do diety poprzedzającej trening odpowiednią żywność taką jak fasola, ziemniaki, marchew gotowana czy sery twarogowe.

Komentarze